Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wariujące łapy DE
#1
Witam serdecznie. Proszę o pomoc, mam kłopot z fliperem DE 90r.

A dokładnie to tylko z łapami.

Najpierw prawa czasami podczas gry lubiła się zawiesić na górze. I odblokowywało ją dopiero ponowne wciskanie. Lub trzeba było jedynie na bardzo krótko delikatnie wcisnąć, i się odblokowała.

Teraz to samo dopadło i lewą łapę. I potrafią sie obie zawiesić razem na górze. Lub jak jedna się zawiesi. Odblokowuje ją dopiero wciśnięcie drugiej.

Albo trzeba po kilka razy wciskać by opadła.

Sprawdziłem co umiałem:
-W backboxie: płyta główna sprawdzone wszystkie tranzystory. Wtyczki. Bezpieczniki na wszystkich lokalizacjach.

- W trumnie sprawdziłem switche. I styki sa ok.
- cewki luty i łączenia wyglądają na ok. Więc lutów puki co nie poprawiałem.

Przyznam że nie wiem co można sprawdzać dalej?
Był bym bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Z góry dzięki i pozdrawiam
Oli
Odpowiedz
#2
https://www.flippery.org.pl/viewtopic.ph...046#p21947
Odpowiedz
#3
Dzięki za link. Ale czytałem go wielokrotnie. I tam nie znajduje analogii do mojego przypadku. Bo jak pisałem sprawdziłem elektronikę i styki na poziomie podstawowym. Poza tym tam nic nie ma o zawieszających się w pionie łapach. Tylko o słabnących, lub zawieszających się co najwyżej na amen. A mi one odbijają, ale dopiero po interwencji przeciwstawnym fliperem-łapą.
Odpowiedz
#4
Prawdopodobnie blokują się mechanicznie. Rozbity na końcu rdzeń pracujący w cewce oraz stopka cewki i jedno zakleszcza się w drugim. Dla upewnienia się na załączonej grze jak się zatnie wyłącz z prądu pinbala. Jeśli opadnie to sprawa elektryczna jeśli nie opadnie to mechaniczna.
Odpowiedz
#5
Po wyłączeniu napięcia, łapy natychmiast opadają. I tak jak napisałem wcześniej. Lewa opada po naciśnięciu kilku razy jej switcha. Lub po naciśnięciu przeciwstawnej łapy. Prawa łapa ma mniejsze tendencje do zawieszenia się w pionie. A lewa prawie non stop się jak by to nazwać kleszczy się na górze. Czy to może być coś np z diodami przy cewce łapy? Czy to raczej nie pod blatem szukać?
Odpowiedz
#6
Jaki dokładnie to pinball bo skrut DE mi nic nie mówi. Podaj mi proszę pełny tytuł oraz producenta. Jeśli to Data East z 90r to w skrzyni na dole jest płytka odpowiedzialna za sterowanie łapkami. Jeśli Williams lub Bally to tu nie ma filozofii i takiego efektu uszkodzenie lub brak diody na cewkach nie da. W Bally/Williams sprawdź styki przy przyciskach oraz kondensatory przylutowane do nich do tego pozostają przewody które idą od nich do płyty. Nic więcej elektrycznego nie ma co by mogło powodować takie efekty.
Efekty które opisujesz u mnie w 98%j były usterkami mechanicznymi. Sprawdź jeszcze proszę na załączonej grze bez szyby jak się zatnie rusz mechanicznie ręką łapkę.
Odpowiedz
#7
Dziękuję za pomoc kris. Tak DE-Data East 90. Nic nie wiedziałem że jest jeszcze w trumnie jakaś płytka sterująca łapami. Co tam by trzeba było sprawdzać? Styki sprawdzone już wcześniej. I są ok. Mechanicznie bez szyby jak się łapa blokuje na górze, to trzyma jak... Nic tam ręką nie zdziałam!
Opada dopiero jak ponownie kilka razy z wyczuciem wcisnę przycisk łapy, lub przycisk łapy przeciwstawnej. Tak na zmianę jedna się klinuje ,a druga opada. Albo jak wcisnę obie , to obie potrafią się zablokować na górze. A wtedy trzeba wyłączyć napięcie i dopiero opadają.

Wcześniej szło jeszcze grać. Tylko prawa łapa czasami się potrafiła na górze zblokować. Aż nagle dostały przysłowiowego "joba". Obie łapy.

Przy cewkach mam na każdej jakąś diodę. Ale skoro to nie one. To faktycznie pozostaje ta płytka w skrzyni.
Odpowiedz
#8
Judgedredd błagam, najpierw dokładnie je wyczyść, sprawdź planger i stopa a dopiero potem szukaj przyczyny w elektronice.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#9
Krzychu post_id=35027 time=1570257151 user_id=1071 napisał(a):Judgedredd błagam, najpierw dokładnie je wyczyść, sprawdź planger i stopa a dopiero potem szukaj przyczyny w elektronice.

Przyjacielu drogi. Nie czytasz mojej prośby ze zrozumieniem. Pisałem że mechanicznie flipery zweryfikowane. O czym świadczy adnotacja, że flipery natychmiast opadają w dół po odcięciu zasilania pierwotnego.
Odpowiedz
#10
Rzeczywiście gdzieś mi umknęła twoja ostatnia wypowiedź :mrgreen: Pożycz płytkę Solit State Fliper (musi być z tej samej grupy) od kogoś, wymień i będziesz wiedział gdzie tkwi problem.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości