Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Update forum 2020 - instrukcja / lista zmian
#1
Exclamation 
Miło nam poinformować Was, że właśnie został zakończony proces modernizacji naszego forum.

Po ostatniej awarii z trudem udało się uratować bazę forum. Po odzyskaniu zawartości rozpoczęliśmy prace nad modernizacją skryptów. Pierwsza wersja forum oparta była o stary nie rozwijany od dawna skrypt z przed 15 lat pbp by Przemo. Aby docelowo przejść na myBB należało najpierw wykonać konwersję na phpbb 2, następnie na phpbb3 a dopiero ostatecznie na myBB.
Aktualnie forum pracuje na najnowszej wersji skryptu myBB – czyli skrypcie, który jest platformą nadal rozwijaną, co zapewni nam w przyszłości stałe aktualizacje.

Skrypt posiada wiele ciekawych funkcjonalności. Kilka z nich jest już dostępnych, inne będziemy sukcesywnie dodawać.  W kolejnym poście opisuję to co jest dostępne już teraz.

WAŻNE

Po zalogowaniu zalecamy (choć NIE jest to oczywiście obowiązkowe) wykonanie trzech poniższych czynności

1. Niestety nie udało nam się przetransferować awatarów – dlatego każdy będzie musiał dodać sobie samodzielnie awatar w panelu użytkowania. Domyślnie każdemu przypisany jest awatar startowy.  Można dodawać awatary o wymiarach aż 400x400.  Oczywiście awatar pokazujący się przy postach będzie automatycznie zmniejszany ale w profilu użytkownika będzie widoczny w pełnych wymiarach (to może być istotne dla osób chcących użyć jako awatara na przykład swoich zdjęć).

2. Jeśli ktoś chciałby uzyskać klasyczny sposób wyświetlania wątków podobny do tego ze starego forum (awatar i nazwa użytkownika z lewej strony  a nie pomierzy postami) to może dokonać takich zmian w panelu użytkownika (opis w kolejnym poście).

3. Przy pierwszym logowaniu po zmianie skryptu, może okazać się ze użytkownik ma kilkaset nieprzeczytanych postów, należy wtedy wejść w „Pokaż nieprzeczytane posty” i kliknąć „odznacz wszystkie posty jak przeczytane”. Od tego momentu funkcja ta działać już będzie tak jak na dawnym forum (z kilkoma nowymi dodatkami – jak bumpery – co opisane jest poniżej)
Odpowiedz
#2
Kilka najważniejszych nowych funkcjonalności.

1.Zmiana stylu
Forum umożliwia wybór jednego z kilku zaimplementowanych stylów kolorystycznych . Zmiany dokonać można w menu rozwijalnym znajdującym się w prawym dolnym rogu strony. Stylem domyślnym jest styl Default.

2. Zmiana sposoby wyświetlania postów oraz inne opcje w Panelu użytkownika
Wchodząc w Panel użytkownika następnie klikając "Edytuj Opcje" (w menu po lewej stronie) można spersonalizować forum pod własne preferencje. Nowy skrypt daje naprawdę duże możliwości personalizacji.
Na przykład: w sekcji "Opcje wyświetlania wątków" zaznaczając "Wyświetlaj posty w trybie klasycznym" można uzyskać inny widok wyświetlania - nick, awatar i opis użytkownika będą nie nad postem ale obok niego (tak jak na starym forum).

3. Informacje o nowych postach
- Bumpery. W lewej kolumnie widoczne są kolorowe grzyby (czy jak ktoś woli bumpery) - żółty oznacza nowe posty, niebieski ich brak a czerwony forum zablokowane.
- Pokaż nowe posty, Pokaż dzisiejsze posty, Pokaż nieprzeczytane posty (liczba), Prywatne wiadomości (liczba).
Pod głównym górnym banerem pojawiają się informacje dotyczące nowych postów oraz nowych prywatnych wiadomości. Liczby w nawiasach informują o ilościach nowych postów.

4. ShoutBox
Dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników na dole strony dostępny jest ShoutBox.

5. Kalendarz
Kalendarz dostępny jest nad polem szukaj. W zasadzie są to dwa kalendarze: publiczny oraz prywatny. Treści dodawane do kalendarza publicznego będą widoczne dla wszystkich użytkowników forum dlatego wymagać one będą zatwierdzenia przez moderatora oraz wpisania w ujednolicony szablon. Do kalendarza prywatnego można dodawać dowolne treści.
Treść dodana do kalendarza publicznego powinna zawierać:
- nazwa wydarzenia
- rodzaj wydarzenia (np. Turniej, Spotkanie Ligowe,)
- lokalizacja wydarzenia
- data i godzina wydarzenia
- krótki opis wydarzenia.

6. Reputacja oraz oceny wątków
W postach możliwe jest dodawanie punktów reputacji (czyli coś w rodzaju podziękowań/punktów pomógł) a na początku wątków ocen całego tematu (w postaci gwiazdek).

Z czasem dodawać będziemy kolejne funkcjonalności (m.in. donejty, integrację z FB i inne). 

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane  Smile
Odpowiedz
#3
Odnośnie avatarów.
Jeśli ktoś był bardzo przywiązany do swojego avatara Smile ale nigdzie go już nie ma, napiszcie do mnie na priv, opiszcie jak wyglądał, a ja postaram się go odszukać w archiwum.
Lord of The Rings, Sinbad, The Avengers, Pinball Champ '82, Capt. Fantastic, Mata Hari, Grand Lizard, RoGo, Game of Thrones PM
Odpowiedz
#4
Z mojej strony sugestia, zeby umiescic "breadcrumb" nie tylko na górze, ale również na dole strony. Wkurza mnie, że trzeba przewijać do góry chcąc się cofnąć do działu wyżej. W chwili obecnej używam "Skocz do" żeby szybko wrócić do działu wyżej i do góry strony, ale lepsze by było, żeby w tym miejscu był właśnie "breadcrumb".
Odpowiedz
#5
W końcu udało mi się odzyskać konto... Czy jest jakiś bug z sygnaturą? Próbowałem zmienić, wpisuje coś co ma 93 znaki a dostaje błąd, że sygnatura nie może przekraczać 255 znaków.
Odpowiedz
#6
(18/01/2021, 12:22)snowvictim napisał(a): W końcu udało mi się odzyskać konto... Czy jest jakiś bug z sygnaturą? Próbowałem zmienić, wpisuje coś co ma 93 znaki a dostaje błąd, że sygnatura nie może przekraczać 255 znaków.
Sprawdź teraz. Powinno już być ok.
Lord of The Rings, Sinbad, The Avengers, Pinball Champ '82, Capt. Fantastic, Mata Hari, Grand Lizard, RoGo, Game of Thrones PM
Odpowiedz
#7
Od ponad tygodnia przeżywam scenę jak z filmu "Dzień świstaka".Rano włączam forum i czytam te same wiadomości co dnia poprzedniego.Po południu już tych "nowych wiadomości nieprzeczytanych" nie ma.W szczególności dotyczy to postów napisanych przez namore-8 lutego o muzeum w Budapeszcie i 14 lutego "flippery a szczęście".Zauważyłem  że tak się dzieje gdy post jest dużych rozmiarów+np.zdjęcia lub skumuluje się ich większa ilość.
Co się dzieje? 
Następna sprawa która miała być rozwiązana to np.angielskie nazwy dni miesiąca czy dni tygodnia.W polskim forum powinno wszystko być chyba po polsku?
P.S.
Już myślałem że jak codziennie są nowe wiadomości to to forum zaczyna żyć Tongue
Odpowiedz
#8
Spróbuj wejść w "Pokaż nowe posty" a następnie kliknij w "Odznacz wszystkie tematy jako przeczytane". Generalnie nowe nieprzeczytane posty powinny wyświetlać się w "Pokaż nieprzeczytane posty".
Co do angielskich nazw to wyświetlają się one  w stopce ze statystykami: "Najwięcej użytkowników online - 431 - było Tuesday, November 24th, 2020 o 03:51." Owszem forum jest polskie ale skrypt nie - widać ten element nie został spolonizowany.
Co do aktywności to... raz bywa ona większa raz mniejsza.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#9
York, widzisz to jako nieprzeczytane posty ponieważ wchodzisz tylko na ostatnią stronę np. 7 z 7, a wcześniejsze nieprzeczytane wiadomości są jeszcze na stronie 6 z 7. Musisz wejść na 6 stronę, albo tak jak NEX napisał, oznacz wszystkie jako przeczytane.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem" - Mark Twain
Odpowiedz
#10
(18/02/2021, 14:16)Jaro napisał(a): York, widzisz to jako nieprzeczytane posty ponieważ wchodzisz tylko na ostatnią stronę np. 7 z 7, a wcześniejsze nieprzeczytane wiadomości są jeszcze na stronie 6 z 7. Musisz wejść na 6 stronę, albo tak jak NEX napisał, oznacz wszystkie jako przeczytane.
No właśnie tak nie jest bo namore założył nowy wątek  [Budapest] Budapest Pinball Museum
który jest bez odpowiedzi.Po przeczytaniu go i wyjściu z forum i ponownym wejściu pokazuje zero nowych wiadomości a rano powtórka z rozrywki Smile .Spróbuję zrobić jak napisał NEX.
Odpowiedz
#11
Jest jakiś bug na forum, który nie odznacza wiadomości jako przeczytanych - męczę się z tym od migracji, ale nie zgłaszałem - i na pewno nie ma to związku z tym że są wiadomości na innej stronie - sprawdzałem to już parę razy. Zaznaczenie oznacz jako przeczytane pomaga, ale to jest dla mnie osobiście mega wrzód na pupie. Przeczytam coś, wracam na główną stronę i muszę później wchodzić jeszcze raz w dział, klikać oznacz jako przeczytane, albo wyświetlać nowe wiadomości i tam klikać. Drugi wrzód to brak "breadcrumba" na dole strony. Jak chce wyjść do działu wyżej to musze przeskrolować się na górę i dopiero tam mogę to zrobić. Poprzednio było to na dole i górze i bardzo ułatwiało nawigację.

Pinball Wizard możesz mnie zgrilować za te wszystkie kaleki zapożyczenia z angielskiego. Smile
Odpowiedz
#12
(18/02/2021, 17:32)dyleck napisał(a): Przeczytam coś, wracam na główną stronę i muszę później wchodzić jeszcze raz w dział, klikać oznacz jako przeczytane, albo wyświetlać nowe wiadomości i tam klikać.

Kurcze sprawdzałem to na swoim koncie i na koncie testowym i nic takiego nie zauważyłem. Na pewno chodzi o "Pokaż NIEPRZECZYTANE posty"? Spróbuje jeszcze w wolnej chwili pogrzebać, może znajdę przyczynę problemu.

(18/02/2021, 17:32)dyleck napisał(a): Drugi wrzód to brak "breadcrumba" na dole strony. Jak chce wyjść do działu wyżej to musze przeskrolować się na górę i dopiero tam mogę to zrobić. Poprzednio było to na dole i górze i bardzo ułatwiało nawigację.

Pamiętam, zgłaszałeś to kiedyś. Niestety z tym nic nie poradzę, nie ma tego w opcjach skryptu a wtyczki dodającej taką funkcjonalność (choć szukałem) nie znalazłem.
Odpowiedz
#13
(18/02/2021, 23:56)NEX napisał(a):
(18/02/2021, 17:32)dyleck napisał(a): Przeczytam coś, wracam na główną stronę i muszę później wchodzić jeszcze raz w dział, klikać oznacz jako przeczytane, albo wyświetlać nowe wiadomości i tam klikać.

Kurcze sprawdzałem to na swoim koncie i na koncie testowym i nic takiego nie zauważyłem. Na pewno chodzi o "Pokaż NIEPRZECZYTANE posty"? Spróbuje jeszcze w wolnej chwili pogrzebać, może znajdę przyczynę problemu.

Wygląda na to, że problem jest wtedy kiedy wchodzisz w posta bezposrednio. Przykladowo dziisaj wchodze, widze ze jest nowa wiadomosc w Lokalizator/Mazowieckie. Wiec klikam w link "ostatni post" na glownej, zeby od razu wyswietlic pierwszy nieczytany post. Potem wracam na glowna i wciaz widze ze dzial "lokalizator" ma nowe wiadomosci. Ale jak sie przeklikam w poszczegolne kategorie i potem wroce na glowna to oznaczenie znika.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości